امروز دوشنبه  ۱۱ فروردين ۱۳۹۹
2019/06/18 - 11:40
View 93
سه شنبه 28 خرداد 1398 - 11:40
سیاسی

نشست چهارجانبه پناهندگان با امضای بیانیه مشترک در پاکستان به کار خود پایان داد .

ششمین نشست کمیته چهارجانبه پناهندگان به میزبانی دولت پاکستان و با حضور معاون وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان ارشد دولت افغانستان و سازمان ملل متحد با امضای بیانیه مشترک شامگاه دوشنبه در اسلام آباد به پایان رسید.

این نشست یک روزه با حضور «حسین ذوالفقاری» معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، «شهریارخانآفریدی» وزیر امور ایالات و مناطق مرزی دولت پاکستان، «سیدحسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجرین افغانستان و مدیر دفتر منطقه‌ای آژانس پناهندگان سازمان ملل در هتل ماریوت اسلام آباد برگزار شد.

هدف از این اجلاس، یافتن راه حل و تدوین سیاست مؤثر درخصوص وضعیت پناهندگان ایران و بازگشت داوطلبانه آنان به کشورشان بود.

تقویت همکاری‌ها و کمک به کشورهای میزبان پناهندگان افغان نیز از اهداف اصلی نشست چهارجانبه بود که به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعضای کمیته چهارجانبه پناهجویان از جامعه بین الملل خواستند تا به تعهدات خود درقبال پناهندگان و پایان دادن به مشکلات و سرگردانی پناهجویان افغان عمل کند.

آنان بر افزایش حمایت جهانی از پناهندگان، پشتیبانی جامعه جهانی از کشورهای میزبان، بالا بردن تأمین کمک‌ها با هدف پایان دادن به وضعیت پناهجویان افغانستان تاکید کردند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران با اشاره به میزبانی چهار دهه کشورمان از پناهجویان افغانستان، تاکید کرد: زمان آن فرا رسیده که کشورهای جهان از جمله اروپایی‌ها به مسئولیت خود در قبال پناهجویان عمل کنند.

حسین ذوالفقاری اعضای کمیته چهارجانبه پناهندگان را در جریان اقدامات مهم ایران درخصوص تأمین خدمات به پناهندگان افغان از جمله صدور گواهینامه رانندگی برای این افراد قرار داد و افزود: ایران سالانه ۵۵۰هزار روادید کار برای پناهجویان صادر می‌کند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و افغانستان نیازمند حمایت بیشتر جهانی هستند و در این خصوص آژانس پناهندگان سازمان ملل نیز باید فعالیت موثرتری برای اطمینان از جامعه بین الملل در خصوص تعهد به وظایف در قبال پناهندگان انجام دهد.

معاون وزیر کشور در حاشیه این سفر با «اعجاز احمد شاه» وزیر کشور پاکستان نیز دیدار کرد.

ذوالفقاری و اعضای هیأت همراه بامداد سه شنبه اسلام آباد را به مقصد تهران ترک کردند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است